Skip to content

185 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$291,640
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block3901
Lot8.58
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
24%
Improvement Value:$215,800
76%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+0.2%
2024$9,508-0.4%
2023$9,548+1.8%
2022$9,375+1121.6%
Property History

Property Sale

Sale
$291,640

To:

DeedBook 14776, Page 20792

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724