Skip to content

201 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block3901
Lot8.59
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
24%
Improvement Value:$216,100
76%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+0.2%
2024$9,535-0.4%
2023$9,575+1.8%
2022$9,401+1114.9%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

DeedBook 14777, Page 21230

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724