Skip to content

213 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$296,120
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block3901
Lot8.65
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
24%
Improvement Value:$222,900
76%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,787+0.2%
2024$9,769-0.4%
2023$9,810+1.8%
2022$9,632+1144.7%
Property History

Property Sale

Sale
$296,120

To:

DeedBook 14740, Page 8239

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724