Skip to content

215 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block3901
Lot8.66
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
27%
Improvement Value:$186,200
73%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+0.2%
2024$8,541-0.4%
2023$8,576+1.8%
2022$8,421+988.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 15198, Page 14691

Property Sale

Sale
$273,690

To:

Sq Ft2,208DeedBook 14772, Page 19542Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724