Skip to content

231 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$307,100
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block3901
Lot8.74
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
26%
Improvement Value:$196,200
74%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+0.2%
2024$8,886-0.4%
2023$8,923+1.8%
2022$8,761+1022.8%
Property History

Property Sale

Sale
$307,100

To:

DeedBook 14823, Page 36615

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724