Skip to content

107 White Oak DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block3904
Lot14.16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,568
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
32%
Improvement Value:$128,200
68%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+0.2%
2024$6,321-0.4%
2023$6,347+1.8%
2022$6,232+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 14460, Page 37643

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 13210, Page 62312

Property Sale

Sale
$137,450
DeedBook 6196, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1997