Skip to content

433 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block3904
Lot2.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,352
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
33%
Improvement Value:$116,800
67%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,719+0.2%
2024$5,708-0.4%
2023$5,732+1.8%
2022$5,628+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15571, Page 14500

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 13678, Page 69256Recorded11/7/2013

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12846, Page 44249

Property Sale

Sale
$267,500

To:

DeedBook 12183, Page 16918

Property Sale

Sale
$124,500

To:

DeedBook 6842, Page 40895

Property Sale

Sale
$111,500

To:

DeedBook 5999, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1996