Skip to content

6532 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block3904
Lot2.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SFR-1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,887
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
23%
Improvement Value:$190,800
77%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+8.8%
2024$7,597-0.4%
2023$7,628+1.8%
2022$7,490+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 15335, Page 58685

Property Sale

Sale
$171,180

To:

DeedBook 6358, Page 99

Property Sale

Sale
$38,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1998