Skip to content

6 Tyler DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Jul 6, 2011

Property Information

Block3904
Lot5.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,973
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
28%
Improvement Value:$160,800
72%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,526+0.2%
2024$7,513-0.4%
2023$7,544+1.8%
2022$7,407+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900

To:

Sq Ft1,973DeedBook 13317, Page 43573

Property Sale

Sale
$272,250
DeedBook 7830, Page 89589

Property Sale

Sale
$200,500
DeedBook 7363, Page 12933

Property Sale

Sale
$161,175
DeedBook 6662, Page 107

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6580, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1999