Skip to content

7 Tyler DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block3904
Lot5.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
30%
Improvement Value:$148,300
70%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+0.2%
2024$6,844-0.4%
2023$6,874+1.9%
2022$6,745+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 13860, Page 7651Recorded2/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000