Skip to content

8 Tyler DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$231,400
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block3904
Lot5.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,224
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
24%
Improvement Value:$198,900
76%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+0.2%
2024$8,819-0.4%
2023$8,856+1.8%
2022$8,695+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,400

To:

Sq Ft2,224DeedBook 6797, Page 26496

Property Built

Built

Year Built: 2000