Skip to content

14 Tyler DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$243,500
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block3904
Lot5.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
27%
Improvement Value:$174,200
73%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+0.2%
2024$8,008-0.4%
2023$8,042+1.8%
2022$7,896+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$243,500

To:

Sq Ft1,856DeedBook 14193, Page 5910

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12321, Page 42381

Property Sale

Sale
$165,550
DeedBook 7140, Page 11839

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 7042, Page 22288

Property Built

Built

Year Built: 1999