Skip to content

5072 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block3904
Lot8.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,056
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
45%
Improvement Value:$83,500
55%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+0.2%
2024$5,082-0.4%
2023$5,104+1.8%
2022$5,011+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5472, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1993