Skip to content

12 Sugarberry RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block3905
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,106
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
18%
Improvement Value:$209,300
82%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+0.2%
2024$8,551-0.4%
2023$8,587+1.8%
2022$8,431+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,106DeedBook 14318, Page 56189

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 12240, Page 4090

Property Sale

Sale
$204,590
DeedBook 7233, Page 53479

Property Built

Built

Year Built: 2002