Skip to content

6 Cary CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block3909
Lot57
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,758
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
33%
Improvement Value:$123,900
67%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+0.2%
2024$5,981-0.4%
2023$6,007+1.9%
2022$5,893+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 13408, Page 18884

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 12602, Page 41224

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5093, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1979