Skip to content

206 Cranberry CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block3909
Lot60.44
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,004
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,400
20%
Improvement Value:$180,000
80%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+0.2%
2024$7,566-0.4%
2023$7,598+1.8%
2022$7,460+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft2,004DeedBook 13534, Page 1924

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 13238, Page 75712

Property Built

Built

Year Built: 2003