Skip to content

18 Winterberry RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Oct 17, 2008

Property Information

Block3911
Lot60.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,842
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
21%
Improvement Value:$174,400
79%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+0.2%
2024$7,379-0.4%
2023$7,410+1.8%
2022$7,275+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000

To:

Sq Ft1,842DeedBook 12905, Page 78204

Property Sale

Sale
$176,702
DeedBook 7170, Page 25592

Property Built

Built

Year Built: 2001