Skip to content

6572 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block3911
Lot64.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionRESTAURANT
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage936
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
31%
Improvement Value:$123,200
69%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+0.2%
2024$5,980-0.4%
2023$6,005+111.8%
2022$2,836+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft900DeedBook 15064, Page 47402

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 14476, Page 43653Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$100,600

To:

Sq Ft900DeedBook 13603, Page 34386

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft900DeedBook 12158, Page 7094

Property Built

Built

Year Built: 1945