Skip to content

28 Winterberry RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$243,500
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block3912
Lot60.14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,842
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
20%
Improvement Value:$187,000
80%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+0.2%
2024$7,801-0.4%
2023$7,833+1.8%
2022$7,691+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$243,500

To:

DeedBook 14611, Page 27044

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 14095, Page 41758Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$299,900

To:

DeedBook 12886, Page 66603

Property Sale

Sale
$184,136

To:

DeedBook 7346, Page 4914

Property Built

Built

Year Built: 2002