Skip to content

28 Sugarberry RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$217,015
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block3912
Lot60.29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
20%
Improvement Value:$183,900
80%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+0.2%
2024$7,697-0.4%
2023$7,729+1.8%
2022$7,589+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,015

To:

Sq Ft1,972DeedBook 7562, Page 4861

Property Built

Built

Year Built: 2003