Skip to content

5019 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 22, 1990

Property Information

Block4001
Lot60
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,236
Acreage3.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
33%
Improvement Value:$133,200
67%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,664+0.2%
2024$6,652-0.4%
2023$6,680+1.8%
2022$6,559+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 5083, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1990