Skip to content

5023 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 22, 1990

Property Information

Block4001
Lot62
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,104
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
50%
Improvement Value:$79,200
50%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,316+0.2%
2024$5,307-0.4%
2023$5,329+1.8%
2022$5,232+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990