Skip to content

5027 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 1997

Property Information

Block4001
Lot63
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,056
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
45%
Improvement Value:$80,200
55%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,860+0.2%
2024$4,851-0.4%
2023$4,872+1.8%
2022$4,783+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980