Skip to content

5056 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2013

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block4004
Lot3.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,144
Acreage3.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
40%
Improvement Value:$109,500
60%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+0.2%
2024$6,070-0.4%
2023$6,095+1.8%
2022$5,985+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

DeedBook 14557, Page 6438

Property Sale

Sale
$169,100

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 13697, Page 77653Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$157,885

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 13697, Page 77652Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$189,000

To:

DeedBook 13558, Page 14259

Property Built

Built

Year Built: 2013