Skip to content

5008 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block4005
Lot11.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,546
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
24%
Improvement Value:$207,500
76%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+0.2%
2024$9,113-0.4%
2023$9,151+1.8%
2022$8,985+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft2,546DeedBook 5982, Page 223