Skip to content

5085 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block4101
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,620
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
32%
Improvement Value:$126,600
68%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+0.2%
2024$6,278-0.4%
2023$6,304+1.8%
2022$6,189+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 7604, Page 29197

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 7133, Page 7660

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 6731, Page 268