Skip to content

6212 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block4101
Lot46.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,872
Acreage1.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,100
24%
Improvement Value:$180,700
76%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,976+0.2%
2024$7,962-0.4%
2023$7,995+1.8%
2022$7,850+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 14735, Page 6072

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 13079, Page 81586

Property Sale

Sale
$198,000

To:

DeedBook 7282, Page 74140

Property Sale

Sale
$152,200

To:

DeedBook 5971, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1996