Skip to content

6210 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block4101
Lot46.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,352
Acreage2.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
29%
Improvement Value:$160,600
71%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+0.2%
2024$7,530-0.4%
2023$7,561+1.8%
2022$7,424+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 11962, Page 23165

Property Sale

Sale
$121,400
DeedBook 5967, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1996