Skip to content

5096 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block4102
Lot38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,600
25%
Improvement Value:$110,600
75%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+0.2%
2024$4,962-0.4%
2023$4,982+1.8%
2022$4,892+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 7078, Page 34448

Property Built

Built

Year Built: 1970