Skip to content

5082 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2014
Church/Charitable

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 14, 1985

Property Information

Block4102
Lot45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionCHURCH/2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,814
Acreage4.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
15%
Improvement Value:$778,700
85%
Total Assessment$911,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1991$471+8.6%
1990$434
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 4107, Page 55