Skip to content

5066 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block4102
Lot49.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,760
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
27%
Improvement Value:$166,400
73%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,691+35.0%
2024$5,698-9.2%
2023$6,273+0.0%
2022$6,273
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 15603, Page 25012

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,760DeedBook 15478, Page 36958Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 14396, Page 13719

Property Built

Built

Year Built: 1970