Skip to content

5055 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011
Church/Charitable

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block4103
Lot11.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
28%
Improvement Value:$171,200
72%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$1,128+3.0%
2012$1,095
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 13200, Page 57467