Skip to content

42 Highland CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$288,900
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block4103
Lot13.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
23%
Improvement Value:$155,800
77%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,809+0.2%
2024$6,796-0.4%
2023$6,825+1.8%
2022$6,701+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,900

To:

Sq Ft2,884DeedBook 11973, Page 28361

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7581, Page 15996