Skip to content

4 Olivia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block4103
Lot17.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
14%
Improvement Value:$277,900
86%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864+0.2%
2024$10,844-0.4%
2023$10,890+48.2%
2022$7,348+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500

To:

Sq Ft1,988DeedBook 14906, Page 63600Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$163,935
DeedBook 6861, Page 46613

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 6549, Page 255