Skip to content

8 Olivia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2025

Property Information

Block4103
Lot17.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,382
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
18%
Improvement Value:$212,400
82%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+0.2%
2024$8,651-0.4%
2023$8,687+1.8%
2022$8,530+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft2,382DeedBook 14135, Page 59122Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$168,480

To:

DeedBook 6915, Page 68944

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$459,000

To:

DeedBook 6549, Page 255