Skip to content

32 Olivia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block4103
Lot17.17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,014
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
21%
Improvement Value:$168,200
79%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+0.2%
2024$7,171-0.4%
2023$7,201+1.8%
2022$7,071+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 14165, Page 71487

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 14024, Page 8005Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12624, Page 51881

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12048, Page 61201

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 6967, Page 90685

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 6549, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1999