Skip to content

101 Sandlewood RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block4103
Lot20.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
21%
Improvement Value:$180,700
79%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+0.2%
2024$7,640-0.4%
2023$7,672+1.8%
2022$7,533+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 14386, Page 9544Recorded2/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017