Skip to content

5 Moonlight DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block4103
Lot20.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
14%
Improvement Value:$293,800
86%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+0.2%
2024$9,575+5.8%
2023$9,051+1.8%
2022$8,886+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 15669, Page 45595

Property Sale

Sale
$254,900

To:

DeedBook 13248, Page 3526

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 13169, Page 42288

Property Built

Built

Year Built: 2010