Skip to content

8033 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block4306
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,658+2.2%
2020$5,536+0.4%
2019$5,517+4.1%
2018$5,298+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,200

From:

To:

DeedBook 14317, Page 55790Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 6157, Page 230