Skip to content

1029 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block4401
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,096
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
17%
Improvement Value:$337,600
83%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,671+0.2%
2024$13,646-0.4%
2023$13,704+1.8%
2022$13,455+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007