Skip to content

3 Forest View CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$222,027
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block4501
Lot9.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage2.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
39%
Improvement Value:$175,500
61%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+0.2%
2024$9,699-0.4%
2023$9,740+1.8%
2022$9,563+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,027

To:

Sq Ft2,328DeedBook 6662, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6342, Page 269