Skip to content

13 Forest View CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block4501
Lot9.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,761
Acreage2.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
32%
Improvement Value:$237,900
68%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,736+0.2%
2024$11,715-0.4%
2023$11,764+1.8%
2022$11,550+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,761DeedBook 12004, Page 42169

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$256,620
DeedBook 6855, Page 45035