Skip to content

14 Forest View CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2004

Property Information

Block4501
Lot9.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,251
Acreage3.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
26%
Improvement Value:$323,000
74%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,711+0.2%
2024$14,684-0.4%
2023$14,746+1.8%
2022$14,478+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$403,444
DeedBook 6839, Page 39538

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6342, Page 269