Skip to content

122 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 5, 1991

Property Information

Block4702
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,179
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
30%
Improvement Value:$177,900
70%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+0.2%
2024$8,541+1.1%
2023$8,449+1.8%
2022$8,295+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991