Skip to content

237 Betsey Scull RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block4901
Lot44
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
32%
Improvement Value:$96,400
68%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756+0.2%
2024$4,747-0.4%
2023$4,767+1.8%
2022$4,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6830, Page 36641

Property Built

Built

Year Built: 2000