Skip to content

1182 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block4901
Lot55
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage10.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
71%
Improvement Value:$46,400
29%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319+0.2%
2024$5,310-0.4%
2023$5,332+1.8%
2022$5,235+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951