Skip to content

Corolla Drive(Block 501 Lot 2)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 2025
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$339,990
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block501
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,508
Acreage17.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,351+978.1%
2024$1,517-98.7%
2015$118,531+9.3%
2014$108,419+3.1%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$339,990
Sq Ft1,508DeedBook 15755, Page 21953Recorded6/17/2025

Property Sale

Sale
$344,990
Sq Ft1,508DeedBook 15750, Page 20323Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$339,990
Sq Ft1,508DeedBook 15760, Page 23508Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$336,990
Sq Ft1,508DeedBook 15758, Page 23000Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$339,990
Sq Ft1,508DeedBook 15757, Page 22577Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$357,990
Sq Ft1,508DeedBook 15753, Page 21317Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$329,990
Sq Ft1,508DeedBook 15735, Page 15692Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$359,990
Sq Ft1,508DeedBook 15749, Page 20192Recorded6/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 2025

Property Sale

Sale
$9,000,000

To:

DeedBook 15476, Page 36344