Skip to content

217 Gray AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Oct 19, 2006

Property Information

Block501
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
30%
Improvement Value:$78,600
70%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,743+0.2%
2024$3,736-0.4%
2023$3,752+1.8%
2022$3,684+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 12472, Page 9365

Property Built

Built

Year Built: 1972