Skip to content

220 Eagon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 1998

Property Information

Block501
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$123,500
79%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+0.2%
2024$5,240-0.4%
2023$5,262+1.8%
2022$5,166+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 5593, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1993