Skip to content

103 Princeton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998
Church/Charitable

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jan 15, 2013

Property Information

Block5101
Lot14.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage2.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
30%
Improvement Value:$184,700
70%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$7,643+3.2%
2015$7,404-10.3%
2014$8,257+3.1%
2013$8,009+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft2,155DeedBook 13538, Page 4233

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 6154, Page 240